Blog

“Królowa Pokoju” na Pomorzu

“Królowa Pokoju” na Pomorzu

Po trwającym ponad miesiąc nawiedzeniu Dolnego Śląska przez Królową Pokoju, przewędrowała ona na drugi kraniec kraju, na Pomorze, gdzie już dziś rozpoczęła dalszą peregrynację.

O nawiedzeniu Diecezji Legnickiej przeczytać można w naszej Czytelni. Link tutaj: https://www.reginapacis.pl/nowy-rok-na-dolnym-slasku-pod-znakiem-modlitwy-o-pokoj/

 

27 stycznia 2020 roku, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, w Bazylice Mniejszej p.w. Najświętszej Maryi Panny w Gdyni, rozpoczęta została modlitwa o pokój przed Najświętszym Sakramentem wystawionym w monstrancji z Medjugorie.

Mszy świętej, inaugurującej kilkudniową adorację przewodniczył ks. Prałat Edmund Skalski, Proboszcz tamtejszej parafii. W homilii przypomniał on jak ważna jest w życiu człowieka modlitwa. Powołując się na przykład św. Jana Pawła II, człowieka gorliwej modlitwy, podkreślił, że: wystawiony Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie zaprasza nas do tej szczególnej modlitwy.

Jeszcze przed Eucharystią, pan Mariusz Drapikowski, w którego Pracowni Artystycznej „Drapikowski Studio” wykonana została monstrancja z Medjugorie,  mówił o idei powoływania przez Stowarzyszenie „Comunità Regina della Pace” Światowych Centrów Modlitwy o Pokój w ramach Dzieła „12 gwiazd w koronie Maryi Królowej Pokoju”, w których prowadzona jest adoracja Najświętszego Sakramentu. Wspomniał również o wcześniej utworzonych takich ośrodkach w Ziemi Świętej (Betlejem), Kazachstanie (Oziornoje), Yamoussoukro w Wybrzeżu Kości Słoniowej, Namyang w Korei Południowej, Kibeho w Rwandzie, Medjugorie oraz w Niepokalanowie.

Niezależnie od tego – mówił pan Mariusz – pragniemy, by w każdym miejscu wierni mieli możliwość adorowania Jezusa, stąd powstające kolejne kaplice adoracji w parafiach i wspólnotach zakonnych, włączane są do tej ogólnoświatowej krucjaty modlitwy o pokój jako symboliczne gwiazdy na orędowniczym płaszczu Matki Bożej.

– Pragniemy, by Maryja Królowa Pokoju otoczyła tym płaszczem Polskę, Europę i cały świat” – dodał.

Od sierpnia ubiegłego roku, na czas budowy kaplicy adoracji w Medjugorie, monstrancja peregrynuje po parafiach Polski i Europy. W gdyńskiej Bazylice Mniejszej wierni będą mogli to symboliczne „naczynie” napełniać modlitwą do piątku 31 stycznia, zaś wieczorem tego dnia, od godz. 18.00, monstrancja zostanie wystawiona w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Rumii.

 

Tekst: Bogusław Olszonowicz

Foto: Bazylika Mniejsza p.w. NMP w Gdyni, Archiwum Stowarzyszenia “Comunità Regina della Pace”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *