Namyang (Korea Południowa)

Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój w Namyang z ołtarzem Adoratio Domini in Unitate et Pace.

Koreańska Gwiazda w Koronie Maryi Królowej Pokoju rozbłysła w wyjątkowym miejscu na mapie Korei Południowej. Jest nim Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Namyang, będące pierwszym tego typu obiektem sakralnym na terenie kraju. Zostało ono utworzone dla uczczenia śmierci 19 chrześcijańskich męczenników z epoki prześladowań Byungin w XIX w.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia, Namyang zostało mianowane Miejscem Świętym w dniu Matki Bożej Różańcowej, 7 X 1991 r. A zatem jest to miejsce na wskroś maryjne. Jest ono również od początków swojego istnienia centrum modlitwy o pokój i pojednanie na świecie, a zwłaszcza w Korei.

Na terenie Sanktuarium, zwanego również Wzgórzem Różańcowym, znajduje się piękna Kaplica charakteryzująca się orientalną prostotą. Licznie przybywający pielgrzymi, po przebyciu Dróżek Różańcowych, trafiają do Maryi, która oczekuje ich z otwartymi ramionami. Pełni ufności, jak mały Jezus przytulony do Niej, polecają Jej oni swoje radości, troski, i wszelkie intencje, z którymi przybywają. Sanktuarium w Namyang jest niewątpliwie miejscem obfitującym w Boże łaski. Odprawiwszy tam Drogę Krzyżową, dochodzi się do Ogrodu Jezusa Miłosiernego, w którym oprócz figury Jezusa Miłosiernego, znajdują się popiersia św. Faustyny i św. Jana Pawła II. Ogród ten został utworzony w przekonaniu o ogromnej potrzebie głoszenia współczesnemu światu przesłania miłosiernej Miłości Boga.
Uroczysta inauguracja Międzynarodowego Centrum Modlitwy o Pokój nastąpiła 14 X 2017 roku, w ramach obchodów 100-ej rocznicy Objawień Fatimskich. Rangę temu wydarzeniu nadały zarówno obecność hierarchów kościelnych, jak również licznie zgromadzonych świeckich koreańskiego Kościoła Katolickiego. W wydarzeniu tym wzięła udział również delegacja Stowarzyszenia „Communita Regina della Pace” z Polski (szczegółowa relacja znajduje się w zakładce „Aktualności” pod datą 6 XI 2017 r.).

Ołtarz „Adoratio Domini in Unitate et Pace” („Uwielbienie Pana w jedności i pokoju”) przeznaczony do Namyang, umieszczony został w Kaplicy Sanktuarium. Pięknie wpisuje się on swoim charakterem w styl architektury orientalnej. Lekki, ażurowy w swojej konstrukcji, eksponuje Jezusa Eucharystycznego wraz z wiernie towarzyszącą Mu Maryją, a w tle roztacza się widok na urzekający ogród pełen bujnej, azjatyckiej roślinności.
Podobnie jak wszystkie dotychczasowe realizacje, „Adoratio Domini” powstał w gdańskiej Pracowni „Drapikowski Studio”. Jest on pięcioskrzydłowym poliptykiem, wykonanym z materiałów szlachetnych, takich jak: rytowany kryształ, tytan, srebro, srebro złocone oraz bursztyn.

Jego wyraźnie biblijna symbolika nawiązuje do Księgi Apokalipsy, jest plastycznym przedstawieniem przejścia ze świata ziemskiego w rzeczywistość Nieba. Sacrum modelu to wzorzec miejsca szczęścia dla zbawionych.
Ołtarz ten wyróżnia się dwoma charakterystycznymi motywami, którymi są: krzew różany (symbol modlitwy różańcowej) oraz otaczająca postaci Chrystusa i Maryi korona cierniowa (symbol ogromnego cierpienia, przez które dokonało się zbawienie świata).

Inspiracją do wykonania maryjnej monstrancji stała się słynna Ikona Matki Bożej Włodzimierskiej, której wizerunek można dostrzec podziwiając sanktuaryjne Dróżki Różańcowe w Namyang z lotu ptaka.
Noszący relikwie św. Jana Pawła II Ołtarz „Adoratio Domini”, został poświęcony przez Papieża Franciszka podczas Audiencji Generalnej dnia 7 VI 2017 r.

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Namyang

Lokalizacja

14.10.2017

Data powstania