W dniach od 8 do 13 stycznia przebywało w Ziemi Świętej ok. 30 przedstawicieli konferencji biskupów Europy i Ameryki Północnej.
Pielgrzymką nad wody Jordanu rozpoczął się ich 5-dniowy pobyt w Ziemi Jezusa. W pierwszym dniu tegorocznej misji solidarności na rzecz chrześcijan w Ziemi Świętej uczestnicy nawiedzili wspólnotę katolicką w Jerychu i spotkali się z lokalną wspólnotą parafialną oraz jej duszpasterzami.
Tegoroczne spotkanie Grupy Koordynacyjnej episkopatów Europy, Stanów Zjednoczonych i Kanady na rzecz pomocy chrześcijanom Ziemi Świętej podejmowało refleksję dotyczącą komunii i świadectwa Kościoła katolickiego na Bliskim Wschodzie. Była to kontynuacja programu wytyczonego przez specjalny synod obradujący w Watykanie w październiku ubiegłego roku.
W panelu dyskusyjnym oprócz delegatów z zagranicy wziął udział nuncjusz apostolski Mons. Antonio Franco oraz katoliccy ordynariusze Ziemi Świętej. Abp Fouad Twal, łaciński patriarcha Jerozolimy, przedstawił lokalne inicjatywy na rzecz ekumenizmu prowadzone razem ze wspólnotami siostrzanych Kościołów wschodnich oraz protestantów. Poruszona była także kwestia wolności religijnej w Izraelu i na terytoriach Autonomii Palestyńskiej.
Program przewidywał ponadto spotkania uczestników z przedstawicielami islamu i judaizmu promujące dialog międzyreligijny oraz wspólne wysiłki na rzecz autentycznego i sprawiedliwego pokoju.
Biorący udział w pracach Grupy Koordynacyjnej przedstawiciele episkopatów Anglii, Walii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Albanii, Hiszpanii, Niemiec i krajów nordyckich oraz Rady Episkopatów Europy i Rycerskiego Zakonu Grobu Świętego w Jerozolimie nawiedzali ważniejsze sanktuaria Ziemi Świętej i niektóre wspólnoty lokalne. W sobotni wieczór zgromadzili się w Kościele Ormian-Katolików na celebracji I Nieszpór ze Święta Chrztu Pańskiego i zatrzymali się na godzinnej Adoracji Najśw. Sakramentu. Wizyta biskupów zakończyła się 13 stycznia koncelebrowaną Eucharystią przy Bożym Grobie w Bazylice Zmartwychwstania.