Blog

Historia powstania kościoła Ormian Katolików przy IV Stacji w Jerozolimie

Historia powstania kościoła Ormian Katolików przy IV Stacji w Jerozolimie

W 1856 roku  Mons. Serope Tavitian przybył do Jerozolimy wysłany przez Patriarchę Grzegorza Piotra III.

W tym czasie w miejscu Via Dolorosa, gdzie znajdowała się III Stacja, była wolna działka, (z wyłączeniem starej łaźni tureckiej).

Jak głosi tradycja, dzięki hojności i przychylności Andon Bey Missirli, kościół Ormian Katolików miał możliwość wykupienia tej ziemi. Mons. Serope Tavitian  został wtedy pierwszym egzarchą.
Obecna kaplica, w miejscu III Stacji służyła jako Oratorium. Została poświęcona przez Łacińskiego Patriarchę w 1897 roku.

W 1881 roku, egzarcha, w tym czasie, ojciec Joachim Toumaian, odkrył, że mozaika przedstawiająca odcisk sandała wskazuje miejsce, gdzie Jezus spotkał swoją Matkę – IV Stacja.  Ta mała kapliczka wzniesiona przy ulicy El Wad ma upamiętnić to wydarzenie..

Budowa kościoła przy III i IV Stacji zaczęła się w tym czasie, gdy wikariatem zarządzał ojciec Joachim Toumaian. Budowa kościoła została zakończona w 1905 roku.
Renowacja i powiększenie zbudowanego kościoła odbyła się najpierw w roku 1950 i potem w 1964.
W 1983 roku pewne ulepszenia zostały dodatkowo wprowadzone przez Mons. Hovsepa Shadareviana, który był wówczas zarządcą i gospodarzem tego miejsca. W 1998 roku został odkryty korytarz,  który łączy III i IV Stację.

W 2005 roku ten projekt został dokończony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *