Blog

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Jerozolimie – s.Miriam

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Jerozolimie – s.Miriam

Święte Miasto Jeruzalem to miasto, gdzie pamięć o Bogu Żywym, Bogu – Człowieku noszą w sobie nawet kamienie. Tę pamięć o Jezusie, który przyszedł na świat na tej Ziemi i stał się człowiekiem, a podczas Ostatniej Wieczerzy w Wieczerniku na Górze Syjon pozostawił nam Swoje Ciało abyśmy je spożywali i adorowali, nosi w sobie szczególnie jedno miejsce w tym mieście: Kościół Ormian Katolików.

Z serc, które poszukują pokoju, zrodziło się pragnienie nieustannej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem, właśnie tu, przy IV stacji Drogi Krzyżowej, aby ten pokój wypraszać przez cichą, prawie niezauważalną modlitwę. W dzielnicy muzułmańskiej, w odgłosie nawoływań do modlitwy z minaretów, na drodze do Muru Zachodniego Świątyni Jerozolimskiej, miejsca modlitw gorliwych Żydów, trwa nieustannie od rana do wieczora Adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na Ziemi Św. i na świecie.
Od 25 marca 2009 roku mieszkańcy Jerozolimy, chrześcijanie wszystkich obrządków, mają miejsce gdzie w ciszy mogą adorować Pana Jezusa. Miejsce to ma o tyle większe znaczenie, że Najświętszy Sakrament został umieszczony w specjalnie do tego przygotowanym ołtarzu, Tryptyku Jerozolimskim. Został on zaprojektowany i wykonany przez pracownię pana Mariusza Drapikowskiego w Gdańsku ze szczególnym przeznaczeniem właśnie do Jerozolimy. Ołtarz ten zapoczątkował dzieło dwunastu ołtarzy – jak jest dwanaście Gwiazd w koronie Maryi. Motywem łączącym ołtarze, jak już wskazuje nazwa, jest Maryja, ta, która jako pierwsza dała światu Jezusa, Słowo Wcielone i Chleb Życia. Ona, Królowa Pokoju, jest także Patronką Stowarzyszenia Communita Regina della Pace, które jest bezpośrednio związane z szerzeniem adoracyjnej modlitwy o pokój na całym  świecie.
W Jerozolimie miejsce modlitwy adoracyjnej przyciąga coraz większą liczbę osób, które w różnoraki sposób włączają się w to dzieło. Ormianie katolicy szczególnie w osobie Egzarchy Rafaella Minassiana udostępnili swój kościół, aby to ciągłe wołanie o pokój mogło połączyć kultury i wyznania. Miejsce w dzielnicy muzułmańskiej, przy głównej ulicy Starej Jerozolimy, Via Dolorosa, pośród najsłynniejszych arabskich straganów, gdzie dwa tysiące lat temu Jezusowi podczas niesienia Krzyża towarzyszył tłum złożony z uczniów, przyjaciół, rodziny, ciekawskich i szukających sensacji gapiów. Dziś, obecnemu w Najświętszego Sakramencie, towarzyszą mu codzienną obecnością Siostry Uczennice Boskiego Mistrza, które z początkiem zaistnienia Adoracji w Intencji pokoju, podjęły się misji nieustannej modlitwy eucharystycznej, zgodnie z charyzmatem Zgromadzenia, założonego przez bł. Jakuba Alberione. Od 2011 roku systematycznie przybywają także do Jerozolimy Polacy, aby w ramach wolontariatu włączyć się w tę szczególną misję i trwać razem z siostrami na modlitwie i trosce o kościół. Oprócz tej stałej obecności przed Tryptykiem Jerozolimskim gromadzą się pielgrzymi z całego świata. Turyści przyciągani pięknem ołtarza spędzają w ciszy kaplicy kilka chwil w trakcie zwiedzania Świętego Miasta. Sami mieszkańcy Jerozolimy znają to miejsce jako dostępne przez cały dzień, bowiem w odróżnieniu od innych kościołów ten pozostaje otwarty bez przerwy do późnych godzin wieczornych.
Pan udziela sił aby pokonywać trudności i trwać przed Nim wypraszając łaski dla wszystkich, którzy w wielu językach pozostawiają swoje intencje modlitewne. Wiele osób wyczuwając trud chociażby finansowy związany z tą misją wspomaga to dzieło materialnie a także duchowo.
Niech każdy czuje się zaproszony, aby w jakikolwiek sposób przyczynić się by Jezus w Najświętszym Sakramencie był uwielbiony przez jak najwięcej ludzi, aby był poznany i by w Nim odnajdywano źródło pokoju i miłości.

s. Miriam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *