Aplikacja mobilna

Modlitwa

Adoracje

Media

środa, 10 wrzesień 2014 20:22

YAMOUSSOUKRO

Już wkrótce, na wiosnę bieżącego roku rozbłyśnie nowa Gwiazda w Koronie Maryi. Tym razem będzie to Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, które jest wschodzącym centrum duchowości pełnego zapału i żywotności Kościoła afrykańskiego.

Bazylika – Sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Jamusukro – powstała w latach 1985-1989. Została ona ufundowana przez pierwszego Prezydenta niepodległej Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej, Pana Feliksa Houphouet-Boigny, jako wyraz wdzięczności za otrzymany dar pokoju. Kamień węgielny pod jej budowę został poświęcony przez św. Jana Pawła II w 1985 roku, podczas drugiej wizyty apostolskiej do tego kraju. Dokonał on również konsekracji Bazyliki w 1990 roku, co było celem trzeciej wizyty apostolskiej Ojca Świętego na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Przy tej samej okazji Sanktuarium uhonorowane zostało tytułem Bazyliki Mniejszej, dzięki czemu miejsce to otrzymało pewne przywileje (np. możliwość uzyskania tam odpustu zupełnego). Św. Jan Paweł II poświęcając świątynię wyraził życzenie, aby stała się ona ośrodkiem promującym sprawiedliwość oraz pokój „na kontynencie tak doświadczonym przez podziały i trwogi, ale jednocześnie obdarzonym ogromną nadzieją”.

Bazylika w Jamusukro jest największym kościołem na świecie. Jego powierzchnia wynosi 30 000m2. Ma ona 158m wysokości. Pomieścić może 18 000 osób (w tym dostępnych jest 7 000 miejsc siedzących). Jest to wyjątkowy przykład architektury chrześcijańskiej na kontynencie afrykańskim, zainspirowanej Bazyliką św. Piotra na Watykanie. Cechą charakterystyczną Bazyliki w Jamusukro są jej imponujące witraże o powierzchni 7 400m2, przedstawiające sceny biblijne. To dzięki nim wielu pielgrzymów po raz pierwszy dowiaduje się o Jezusie Chrystusie.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy Świętej celebrowanej na okoliczność poświęcenia Bazyliki, św. Jan Paweł II przypomniał, że pierwsi misjonarze, którzy przybyli na tę ziemię, powierzyli rodzący się Kościół Dziewicy Maryi. I rzeczywiście widać jak Matka Boża opiekuje się swoimi dziećmi na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Sanktuarium jest pod Jej wezwaniem. Przesłanie, które stamtąd intensywnie promieniuje, to przesłanie pokoju, miłości, solidarności, pojednania i sprawiedliwości. Każdego roku pielgrzymi tłumnie nawiedzają to miejsce modlitwy i refleksji. Są to ludzie wszelkich stanów, wierzący i niewierzący, bogaci i biedni. Organizowane są tu różnego rodzaju wydarzenia, konferencje, udziela się katechez, a wszystko to w celu zaspokojenia ludzkiego pragnienia Boga, miłości oraz pokoju. Niewątpliwie, swój rozkwit Sanktuarium zawdzięcza polskim Pallotynom, którzy nim zarządzają od 1991 roku.

GWIAZDA W KORONIE MARYI

Zważywszy charakter Sanktuarium Matki Pokoju, nasze Stowarzyszenie z wielką radością przyjęło zaproszenie do utworzenia tam kolejnego Centrum Modlitwy o Pokój – Gwiazdy w Koronie Maryi Królowej Pokoju. Materialnym wyrazem naszego duchowego pragnienia promowania pokoju na świecie jest ołtarz ofiarowany do Kaplicy Adoracji w Sanktuarium. Wykonany przez pracownię artystyczną „Drapikowski Studio” w Gdańsku, nosi nazwę Donum Caritas et Pax (Dar Miłości i Pokoju) i jest materialnym znakiem łączności duchowej z pozostałymi Centrami Modlitwy o Pokój.

Pośród licznych motywów symbolicznych, podobnie jak w przypadku wcześniejszych realizacji, na szczególną uwagę zasługują dwa z nich: postać Maryi, będącej Monstrancją Światła – Jezusa Chrystusa, który jest w pełni obecny pod postacią chleba w Eucharystii. Te centralne rzeczywistości wizji artysty: Maryja oraz Światło czerpią bezpośrednią inspirację z kart Ewangelii oraz z nauki Kościoła. Przytoczyć wystarczy słowa Jezusa, który powiedział o Sobie: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia” (J 8,12), natomiast św. Jan Paweł II w swojej Encyklice Ecclesia de Eucharistia mówi o Maryi z charakterystyczną dla proroków przenikliwością: „Kiedy nawiedzając Elżbietę nosi w łonie Słowo, które stało się ciałem, Maryja w pewnym sensie jest „tabernakulum” – pierwszym „tabernakulum” w historii, w którym Syn Boży (jeszcze niewidoczny dla ludzkich oczu) pozwala się adorować Elżbiecie, niejako „promieniując” swoim światłem poprzez oczy i głos Maryi” (Ecclesia de Eucharistia, # 55).

Jednakże cechą wyróżniającą ołtarz Donum Caritas et Pax, bez wątpienia jest fakt, iż ma on formę Całunu Turyńskiego, co w sposób oczywisty kieruje myśl ku tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Matka Boża, przyobleczona w Całun, zatopiona w adoracji swego Syna, z miłością wskazuje na Jezusa Eucharystycznego. Pan Drapikowski wyjaśnia: „To Jezus wkroczył w nasze dzieje, by rozjaśnić je blaskiem Bożej Miłości”. Po czym dodaje: „Najwspanialszym imieniem tej Miłości jest Miłosierdzie”. Ta prawda znajduje swój wyraz artystyczny w dziele w postaci promieni wychodzących z Eucharystii, białych wykonanych z cyrkonii, a czerwonych z rubinów. Ołtarz Donum Caritas et Pax zdobią również inne kamienie szlachetne, takie jak jaspis, będący symbolem Pokolenia Judy, z którego narodził się Jezus.

Wykonanie ołtarza trwało niemal rok i napotkało na liczne trudności. Pierwszą z nich była konieczność zdobycia fotografii Całunu Turyńskiego w możliwie najwyższej rozdzielczości, w celu wykonania nadruku na krysztale. Profesor Aldo Guerreschi z Turynu we Włoszech przyszedł z pomocą twórcom ołtarza i to za jego sprawą jakość obrazu jest tak wysoka, że pozwala dostrzec strukturę płótna. A jest to obraz naturalnej wielkości. Donum Caritas et Pax poprzez zastosowane technologie oraz artystyczne środki wyrazu dotyka nieskończonej Tajemnicy... Pozwólmy zatem samemu artyście, aby poprowadził nas w jej głąb słowami osobistej refleksji, zainspirowanej nauczaniem św. Jana Pawła II oraz Papieża Benedykta XVI.

Aby przeczytać wiersz Mariusza Drapikowskiego, kliknij w link poniżej:

CAŁUN - ZWIERCIADŁO EWANGELII

Peregrynacja ołtarza Donum Caritas et Pax zainaugurowana została w Jasnogórskim Sanktuarium Czarnej Madonny w Częstochowie 2 sierpnia 2014 roku. Następnie, odwiedził on liczne kościoły i sanktuaria na terenie kraju, gromadząc pragnących włączyć się w naszą Adorację Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju.

Ołtarz został poświęcony przez Papieża Franciszka 24 czerwca 2015 roku przed Audiencją Generalną na Watykanie. W tej ważnej dla nas uroczystości udział wzięli Ambasador Wybrzeża Kości Słoniowej przy Stolicy Apostolskiej, przedstawiciele hierarchii kościelnej jak również przedstawiciele Stowarzyszenia.

Powstanie Centrum Modlitwy o Pokój w Jamusukro wraz z materialnym znakiem inicjatywy 12 Gwiazd, jakim jest Ołtarz Donum Caritas et Pax, nie byłoby możliwe bez hojnego wsparcia, zarówno duchowego jak i materialnego, wielu osób dobrej woli. Pragniemy wyrazić naszą głęboką wdzięczność każdemu i każdej z Was: niech Boże błogosławieństwo zawsze Wam towarzyszy. Serdecznie zapraszamy również do włączenia się w łańcuch serc wypraszających łaskę pokoju dla świata. Proponujemy by ofiarować w tej intencji Adorację Eucharystyczną, przyjąć Komunię Świętą, odmówić różaniec lub ofiarować swoje cierpienia. Każda ofiara jest ogromnie cenna, świat potrzebuje ich bardzo.

Zachęcamy również wszystkich zainteresowanych do kontaktu z nami pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gwiazdy

Betlejem
Medjugorje
Oziornoje
Yamoussoukro
Kibeho

Multimedia

Polecamy

stat4u
Copyright