Nowa Gwiazda

Aplikacja mobilna

Modlitwa

Adoracje

Media

czwartek, 20 październik 2016 17:44

Od 27 października - Bydgoszcz

Już w przyszłym tygodniu rozpocznie się kolejny etap peregrynacji Ołtarza "Światło Pojednania i Pokoju". W dniach od 27 października do 7 listopada przebywał on będzie w bydgoskim Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Męczenników, gdzie kontynuowana będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie. 30 października, w niedzielę, o godz. 18:30 odprawiona zostanie Msza święta, inaugurująca peregrynację w Bydgoszczy.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy!

Bazylika Matki Bożej Królowej Męczenników w Bydgoszczy – kościół położony w Bydgoszczy, którego patronem jest Matka Boża Królowa Męczenników. Od 2008 stanowi część Sanktuarium Królowej Męczenników, Kalwaria bydgoska - Golgota XX wieku.

Starania o budowę kościoła sięgają początku lat 80. XX wieku, po zapoczątkowaniu budowy nowej dzielnicy mieszkaniowej Bydgoszczy planowanej na 80 tys. osób.

Parafię erygował ks. bp Marian Przykucki – ordynariusz chełmiński z dniem 7 października 1983. Była to pierwsza parafia na terenie „Nowego Fordonu”, która do 1985 r. skupiała wszystkich nowych mieszkańców rozrastającej się dzielnicy.

Świątynia ma od lat wyrazisty charakter. To naturalne miejsce spotkań kombatantów, rodzin poległych podczas II wojny światowej, osób, którym bliska jest tematyka martyrologii. Gromadzi też setki młodych, dzięki prężnej działalności Fundacji Wiatrak. W 2000. rozpoczęto budowę w sąsiedztwie kościoła Domu Jubileuszowego Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak”. Od 2001 z udziałem wspólnot z parafii organizowane jest misterium męki Pańskiej w Bydgoszczy.

Kościół, parafia, sanktuarium wraz z Doliną Śmierci, Kalwarią Bydgoską, Domem Jubileuszowym, fundacją „Wiatrak” oraz duszpasterstwem akademickim „Martyria” stanowi obecnie prężne centrum kulturalne i religijne obejmujące nie tylko dzielnicę Fordon, a również całe miasto Bydgoszcz.

Dnia 25 marca 2014 bp. Jan Tyrawa ogłosił decyzję Stolicy Apostolskiej o wyniesieniu Kościoła do godności Bazyliki Mniejszej.

Gwiazdy

Betlejem
Medjugorje
Namyang
Oziornoje
Yamoussoukro
Kibeho

Multimedia

Polecamy

stat4u
Copyright