Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 17 październik 2016 19:46

Relacja z inauguracji w Radiu Maryja

W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odbyła się 16 października uroczysta inauguracja adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie.

Inauguracji dokonano przy ołtarzu „Światło Pojednania i Pokoju”, który peregrynuje po Polsce - podało Radio Maryja na swojej stronie:

http://www.radiomaryja.pl/informacje/torun-inauguracja-adoracji-najswietszego-sakramentu-przy-oltarzu-swiatlo-pojednania-pokoju/Przed inauguracją o godz. 12.00 sprawowana była Eucharystia. Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. Janusz Sok CSsR, prowincjał warszawskiej Prowincji Redemptorystów. W homilii podkreślał, że siłą dla każdego z nas jest wiara.

    – Rozejrzyj się siostro i bracie i zobacz ludzi świętych, i dobrych. I nie daj sobie wmówić, że jest tylko zło i podłość. Siłą i tarczą dla Ciebie, dla mnie i dla Kościoła jest wiara i dobroć ludzi, którzy swoje życie odkrywają jako piękne, bo wiara daje takie światło i takie przekonanie – wskazał o. Janusz Sok CSsR.

O. Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i dyrektor Radia Maryja, zwrócił uwagę, że uroczysta inauguracja adoracji Najświętszego Sakramentu w toruńskim kościele rozpoczęła się w dniu wyboru Karola Wojtyły na Stolice Piotrową. Zaś odpust w Sanktuarium odbędzie się 22 października, w dniu inauguracji pontyfikatu papieża Polaka.

    – Dzisiaj jest wielka sprawa, rozpoczynamy przygotowanie do pierwszego odpustu. Dzisiaj zaczynamy tutaj modlitwę o pokój na świecie, ale proponuje też modlitwę o pokój w naszej Ojczyźnie i bezpieczeństwo dla Polski – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Docelowo ołtarz udaje do Rwandy do Sanktuarium Matki Bożej Słowa w Kibeho. To właśnie tam zostanie utworzone kolejne Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój, w ramach prowadzonego przez Stowarzyszenie Communita Regina della Pace dzieła „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”.

Jak mówił Kamil Drapikowski, współautor projektu ołtarza, pierwsze z tych miejsc powstało w Ziemi Świętej, w Betlejem.

    – W Palestynie, gdzie wszystko się zaczęło, gdzie Chrystus przyszedł na świat, a w miejscu, które tego pokoju tak bardzo potrzebuje. Drugim było sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Kazachstanie. Trzecia gwiazda w Wybrzeżu Kości Słoniowej – wskazał Kamil Drapikowski.

Zaś czwarta gwiazda rozbłysła w Afryce Środkowej, w Kibeho – dodał.

    – Kraj, który jeszcze w latach 80’ był dotknięty trudną i bratobójczą wojną, podczas której w sposób bestialski mordowało się nawzajem ponad 2 mln ludzi. Te rany wciąż są żywe w umysłach i sercach tych ludzi, więc ta modlitwa szczególnie jest tam potrzebna – podkreślił Drapikowski.

Zanim jednak ołtarz trafi do Rwandy, będzie peregrynował przez najbliższy rok po kościołach w Polsce oraz poza jej granicami. W  Kaplicy Pamięci Polskich Męczenników, w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, będzie wystawiony do 22 października. Adoracja będzie trwała codziennie od 7.00 do 21.00.